Kiedy jechać do Holandii?

15 czerwiec 2012.

89
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Kiedy jechać do Holandii?4.33 out of 50 based on 15 voters.


Nazwa Królestwa Niderlandów, bo taka jest oficjalna nazwa tego kraju, wynika z położenia większej części kraju na poziomie morza albo poniżej tego poziomu. Ze względu na całkowity brak większych wzniesień, na obszarze Holandii występują tylko nieznaczne różnice temperatur między poszczególnymi regionami. Tak więc na południu jest nieco cieplej, niż na północy, przy czym duże rzeki, jak Moza i Ren tworzą pewne granice klimatyczne.

Holandia | Lato w Holandii bywa ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą
Holandia | Lato w Holandii bywa ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą (by migulski )

Na wybrzeżu, na zachodzie kraju, nie jest wprawdzie cieplej, ale można cieszyć się większą ilością słońca, niż w innych regionach. Dotyczy to na przykład okolic Den Helder i Wysp Zachodniofryzyjskich. Bardzo słonecznie jest tutaj przede wszystkim od maja do lipca. Na obszarze wzdłuż wybrzeża mało też pada, a lato bywa bardzo przyjemne.

Im dalej w głąb lądu, tym mniejsze oczywiście oddziaływanie klimatu morskiego. Ten jednak, ze względu na brak pasm wzniesień, może sięgać stosunkowo głęboko. Ogólnie biorąc, klimat Holandii jest dosyć zmienny. Po bardzo ciepłych i słonecznych dniach mogą szybko nastać dni chłodne i deszczowe. Już wczesną wiosną może zrobić się bardzo ciepło, ale równie dobrze wiosna może być długo chłodna i deszczowa. Podobnie bywa jesienią, a i lato nie jest wolne od tych zmian pogody.

Holandia zimą

Zimy w Holandii też nie są zbyt chłodne. Trzeba się  jednak przygotować zarówno na chłodniejszą zimą, jak i z opadami śniegu.

Wiosną

Szczególnie fascynująca jest w Holandii wiosna: w kwietniu kwitną wspaniale narcyzy, a w maju tulipany. Te kwiaty dawno już stały się symbolem Holandii. Feeria barw, wszystkie odcienie tęczy i morze zapachów witają gości odwiedzających wiosenną Holandię. 

Holandia | Tulipany są symbolem Holandii
Holandia | Tulipany są symbolem Holandii (by jvh33 )

Latem

Lato w Holandii bywa naprawdę ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą. Niestety, nie jest to nigdy pewne i zawsze może zdarzyć się okres złej pogody.

Wietrzny kraj

Opady deszczu występują przez cały rok i rozłożone są równomiernie w poszczególnych miesiącach. Latem jest mniej dni deszczowych, ale ich intensywność za to jest większa. Na skutek niskiego położenia terenu silne wiatry od morza docierają daleko w głąb lądu. Zwłaszcza jesienią i zimą przechodzą nad wybrzeżem gwałtowne burze, które są odczuwalne także daleko od morza. Zasadniczo można określić Holandię, jako kraj bardzo wietrzny.

Mimo wszystko, klimat w Niderlandach jest całkiem przyjemny. Nie ma tu ekstremalnych upałów ani wielkich mrozów.

Czerwiec-sierpień

Do Holandii można przyjeżdżać z wizytą przez cały rok. Trzeba się tylko przygotować na burzliwą i zmienną pogodę. Jak w większości krajów europejskich, pełnia sezonu turystycznego przypada w Holandii na okres od czerwca do sierpnia. Wiele imprez odbywa się właśnie w sierpniu.

„Babie lato”

Warto przyjechać tutaj także na początku października, kiedy trwa „babie lato”. Wraz ze spadkiem temperatury maleje liczba turystów. Od połowy października do połowy marca jest stosunkowo spokojnie. W miesiącach zimowych (grudzień do lutego) pada śnieg, a temperatura spada w okolice zera. 

O każdej porze roku można zwiedzać wspaniałe muzea Holandii. Znajdują się w nich ogromne kolekcje malarstwa i innych eksponatów. 

Holandia | Jednym z cieplejszych miast w Holandii jest Amsterdam
Holandia | Jednym z cieplejszych miast w Holandii jest Amsterdam (by dielis )